Bowl
49-12-925
From: Cyprus | Kourion | Kaloriziki
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-925 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Kaloriziki |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 33:75 |
| Period | Cypro-Geometric IA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White Painted I |
| Description | Complete and mended. Warped. Slightly raised disk base. Clay: light gray-brown to gray-buff. Paint: gray-purple. Interior center: 2 concentric circles. Band on rim. Exterior: handles barred. 2 bands below handle, wide band with 3 narrow reserved bands above base. In intervening frieze: 3 narrow vertical double-outline zones of zigzag, with a small swastika in each otherwise empty panel. Bottom: 10 armed Maltese cross with a solid circle at the center. |
| Height | 5.9 cm |
| Width | 32 cm |
| Outside Diameter | 28.8 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | P598 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.