Axe
97-563-6174
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | Mantua Farm
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-6174 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | Mantua Farm |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Groundstone |
| Description | Flattened surface on one side; very much used; weathered; flat butt, with rechipping on one adjoining face; three-quarter groove. |
| Length | 12.2 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Thickness | 5.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-6174 - Old Museum Number | 15069 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


