| Object Number | CG2016-1-271 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Japan |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Iconography | Hannya |
| Description | Wooden Noh mask of hannya with a white face, gold teeth behind a grin, holes for eyes, black hair, and gold horns. Tag reads, "58-17K." |
| Length | 27 cm |
| Width | 18 cm |
| Other Number | 58-17K - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



