| Object Number | 29-96-422A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese | Buddhist |
| Provenience | Japan |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Pigment |
| Technique | Painted | Carved |
| Iconography | Musician |
| Description | Natural wood, slight crude painting. Seated Benten. |
| Height | 29 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
