| Object Number | 42-21-258A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Somali |
| Provenience | Ethiopia |
| Section | African |
| Materials | Iron | Leather | Wood |
| Description | Wide metal blade, the inner edge slightly concave, the outer edge tapering from an obtuse angle to a sharp point; wooden grip bound with fine wire, large metal stud in end. Rawhide sheath terminating in metal knob above which is wire binding. Rawhide carrying strap with metal buckle. |
| Length | 48 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Gift of Percy C. Madeira Jr., 1942 |
| Other Number | 279 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



