| Object Number | 73-8-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Elamite |
| Provenience | Iran | Malyan |
| Locus | ABC C66 |
| Period | Proto-Elamite Period |
| Date Made | 3100-2900 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Iconography | Economic Text |
| Description | Administrative text. Numerical and pictographic signs; 2x2 lines. See CDLI for transliteration info and line art (hand drawing of inscription). |
| Height | 2.8 cm |
| Length | 2 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | The Malyan Project, Dr. William M. Sumner, 1973 |
| Other Number | M-626 - Field No SF | P9456 - CDLI Number | UM 73-08-002 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
