Canteen
SA3354
From: Peru | Nazca District
Curatorial Section: American
| Object Number | SA3354 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inca |
| Provenience | Peru | Nazca District |
| Culture Area | Andean |
| Period | Inca |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | pottery barrel-shaped; handles; red, white and black geometric designs. ica valley type, (Tajaraca A barrel jar. may be from neighboring valley as well) |
| Height | 20.95 cm |
| Length | 26.67 cm |
| Outside Diameter | 13.97 cm |
| Credit Line | Peruvian Expedition, William C. Farabee, 1923 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.