Cylinder
CBS8383
Location: On Display in the Middle East Galleries
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS8383 |
| Current Location | Middle East Galleries - On Display |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Early Dynastic IIIB |
| Date Made | ca. 2400 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: Archaique cylinder. 21 columns. Damaged, nearly complete. Pre-Sargonic. Historical with a large amount of religious ceremony and references. Administrative text. See CDLI for transliteration info and line art (hand drawing of inscription). |
| Height | 16.1 cm |
| Width | 12.7 cm |
| Thickness | 12.7 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P222183 - CDLI Number | B8383 - Old Museum Number | CBS 08383 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




