Needle
32-27-135
From: Cyprus | Lapithos
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 32-27-135 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cypriot |
| Provenience | Cyprus | Lapithos |
| Locus | Tomb 804A |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Bronze |
| Description | narrow flattened eyelet, shaft bent. type B.6 |
| Length | 7.2 cm |
| Thickness | 0.35 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition; B.H. Hill, 1932 |
| Other Number | 97 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.