Tablet
CBS5135
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS5135 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Administrative text. Bur-Sin II, plan of an estate, 3.8x6x2.35. See CDLI for line art (hand drawing of inscription). |
| Height | 3.8 cm |
| Width | 6 cm |
| Thickness | 2.35 cm |
| Credit Line | Gift of Hermann V. Hilprecht, Babylonian Expedition to Nippur III, 1896 |
| Other Number | P368311 - CDLI Number | B5135 - Old Museum Number | CBS 05135 - Other Number | BE 01/2, 145 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.