| Object Number | 73-8-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Elamite |
| Provenience | Iran | Malyan |
| Locus | ABC C67 |
| Period | Proto-Elamite Period |
| Date Made | 3100-2900 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Iconography | Economic Text |
| Description | Administrative text. Numerical and pictographic signs; 3x1x3(l.e.). See CDLI for transliteration info and line art (hand drawing of inscription). |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 2.5 cm |
| Width | 1.4 cm |
| Credit Line | The Malyan Project, Dr. William M. Sumner, 1973 |
| Other Number | M-628 - Field No SF | P9457 - CDLI Number | UM 73-08-001 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
