Tablet
CBS6127
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS6127 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | West side of Shatt en-Nil |
| Period | Achaemenid Period |
| Date Made | 547-331 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | CBS Register: Unbaked clay tablet ( 3 frgs. joined ) left upper edge + rev Dam. Darius II. Murashu; Thumb-nail and seal impressions, seal impressions and labels on UE and LoE.; (Obverse)12x(Reverse)7x(UE)3x(LoE)3 lines. |
| Length | 6 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of Hermann V. Hilprecht, Babylonian Expedition to Nippur III, 1896 |
| Other Number | P263895 - CDLI Number | B6127 - Old Museum Number | CBS 06127 - Other Number | PBS 2/1, 89 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




