Animal Figurine
31-16-950
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-16-950 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Animal Head |
| Description | Clay. Fragment; Hand Modelled animal head. |
| Height | 4.4 cm |
| Width | 3 cm |
| Depth | 4.2 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


