| Object Number | 55-21-347 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | TA 205, level XI 1 |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Lexical text. CDLI Composite: Q000055. |
| Height | 17.4 cm |
| Width | 14.5 cm |
| Depth | 2.7 cm |
| Credit Line | University Museum-University of Chicago/Oriental Institute Expedition, 1955 |
| Other Number | P228842 - CDLI Number | UM 55-21-347 - Other Number | 3N-T 563 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




