Coffin Fragment
E18024.2
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E18024.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Period | New Kingdom |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of a face from a pottery coffin. Broken off at the bridge of the nose, and below the chin. Nose and chin modeled in raised relief. Mouth is merely a horizontal slit, with very little definition to the lips. Probably from the same coffin as E18024.1. |
| Height | 21 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.