Coffin Fragment
E18023
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E18023 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | P8 |
| Period | New Kingdom |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Upper portion of a face from a pottery coffin. Hole at the very top. Pronounced brow ridge connects to the nose. Droopy eyebrows. Broken off above the lips. |
| Height | 25 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
