Gem
29-224-421
From: Mediterranean
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 29-224-421 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Graeco-Roman |
| Provenience | Mediterranean |
| Period | Graeco-Roman Period |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Onyx |
| Technique | Intaglio |
| Iconography | Warrior | Horse |
| Description | Warrior wearing crested helmet, carrying shield and riding on horseback; black |
| Length | 1.05 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | Box 97A B8 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.