Breech Cloth
45-15-263A
From: United States of America | Oklahoma
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-263A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ponca (uncertain) |
| Provenience | United States of America | Oklahoma |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Velvet | Glass | Cotton |
| Technique | Beaded | Sewn |
| Iconography | Floral Motif | Flowers | Plants |
| Description | Kilt pattern breech cloth, black velvet, beaded in large foral design, backed by two thicknesses of drill. |
| Length | 51 cm |
| Width | 32 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




