Nosed Keeled Scraper
31-56-2715
From: Palestine | Mugharet el Wad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-56-2715 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Middle Aurignacian |
| Provenience | Palestine | Mugharet el Wad |
| Archaeology Area | Level E |
| Locus | Level E |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Flint |
| Description | Flint. Scraping edge also along side. |
| Height | 2.6 cm |
| Length | 2.7 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Credit Line | Distribution from the American School of Prehistoric Research; Dorothy Garrod, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



