| Object Number | 31-28-198.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Meydum |
| Locus | T480 |
| Period | Twenty-Second Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mud |
| Description | Round cake of mud, possibly sediment from the inside of a jar. |
| Height | 3.17 cm |
| Length | 6.99 cm |
| Width | 6.35 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Meydum; Alan Rowe, 1931 |
| Other Number | 31-2-207 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



