Column Fragment
CG2015-9-24.1
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-24.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a column from the palace of Merenptah. At the right is the kilt and upper leg of a standing male figure. At the left is a partial column of text in a rectangular pannel. |
| Height | 28 cm |
| Length | 40 cm |
| Width | 36 cm |
| Other Number | E13559B-P - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.