Paint Cup
32-25-343
From: United States of America | Texas | Abilene | Elm Creek
Curatorial Section: American
| Object Number | 32-25-343 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Texas | Abilene | Elm Creek |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Technique | Chipped |
| Description | One face has two concave pits. Several similar ones are broken through at the edges of the slab. |
| Height | 2.3 cm |
| Length | 12 cm |
| Width | 7.4 cm |
| Credit Line | The Texas and Southwest Expedition, E. B. Howard, 1932 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

