Blade
47-25-15
From: United States of America | Maine | Hancock County (Maine) | Ellsworth | Union River
Curatorial Section: American
| Object Number | 47-25-15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Maine | Hancock County (Maine) | Ellsworth | Union River |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Surface |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Chipped |
| Description | Polished grey stone. One face nearly flat; the other beveled to both edges which are thichened towards the point. Base broken. |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Gift of David K. Totten, 1947 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.