Fragment
EP-2010-7-165.2
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-165.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Section | Historic |
| Materials | Ceramic |
| Description | -Mostly white, thick ceramic fragment. Could be a fragment to the lid of a toilet tank. It is the smaller of two non-conjoining pieces. [2016] |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

