Fragment
EP-2010-7-165.1
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-165.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Section | Historic |
| Materials | Ceramic |
| Description | -Mostly white, hefty chunk of ceramic. It has a few curved edges that resemble the corner of a toilet tank lid. Larger of the two, non-conjoining pieces. Most likely from the same object as EP-2010-7-165.2. [2016] |
| Length | 7.5 cm |
| Width | 5.1 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


