Dish Fragment
EP-2010-7-164.2
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-164.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Section | Historic |
| Materials | Ceramic |
| Description | -White, non-descript base and rim. Could be a dish or plate. Non-conjoining with EP-2010-7-164.1 but most likely from same object. There are several brown-ish orange spots. It is the smaller of the two fragments. It cannot stand on its own. [2016] |
| Length | 8.5 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

