Base Fragment
EP-2010-7-163
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-163 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Section | Historic |
| Materials | Ceramic |
| Description | -About 90% of a base. It is off-white with no rim. There are cracks throughout. There could be rust on the base. There is a large chip on the base as well as a piece missing. [2016] |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 19.5 cm |
| Width | 18.3 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




