Base Fragment
EP-2010-7-146
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-146 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Section | Historic |
| Materials | Ceramic |
| Description | -Off-white with cracks throughout. There are two indentations on the outside which creates a bump. It can stand on its own. [2016] |
| Height | 4.7 cm |
| Length | 9 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



