Base Fragment
EP-2010-7-145
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-145 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Section | Historic |
| Materials | Ceramic |
| Description | -Blue and thick all around. There is no rim present. There is a white line around the outside. It could have been a pot. It can stand on its own. [2016] |
| Height | 2.2 cm |
| Length | 8.9 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

