Saucer Fragment
EP-2010-7-130
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-130 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Section | Historic |
| Materials | Ceramic |
| Description | -A square saucer fragment. It has orange tints and was most likely white. The edges of the saucer have curves to them. [2016] |
| Height | 1 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

