Statue Fragment
29-107-924A
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-107-924A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Greek |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | Summit, large cistern, W. side of inner circle, Level I or II |
| Period | Hellenistic Period (uncertain) |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Marble (Stone) |
| Iconography | Toe |
| Description | Toe. Romano: "elongated finger with fingernail." |
| Height | 12.5 cm |
| Length | 37 cm |
| Width | 22.5 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 695 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




