Worked Bone
35-21-55
From: North America | United States of America | Alaska | Lower Yukon River Valley | Kaiyuh Slough | Khotol River | Old Fish Camp
Curatorial Section: American
| Object Number | 35-21-55 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Alaska | Lower Yukon River Valley | Kaiyuh Slough | Khotol River | Old Fish Camp |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Locus | House 12 |
| Period | Prehistoric |
| Section | American |
| Materials | Bone |
| Description | Fragment of scraper (?) with decoration. |
| Length | 8.6 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Yukon Expedition, Frederica de Laguna, 1935 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.