Lid
82-7-10B
From: Thailand | Udon Thani | Ban Khon Sawan
Curatorial Section: Asian
| Native Name | Mo Pladaek | หม้อปลาแดก | Mo Plara | หม้อปลาร้า |
| Object Number | 82-7-10B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Thai | Isaan |
| Provenience | Thailand | Udon Thani | Ban Khon Sawan |
| Site Name | Ban Khon Sawan | บ้านคอนสวรรค์ |
| Date Made | 1900-1981 |
| Section | Asian |
| Materials | Ceramic | Earthenware |
| Subject | Food Processing Tools and Equipment |
| Description | A lid for a small, black, fired clay cooking pot (82-7-10A). |
| Height | 11 cm |
| Outside Diameter | 19 cm |
| Credit Line | Thai-Lao Ethnographic Expedition, Joyce C. White, 1981 |
| Other Number | 096 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


