| Native Name | Wayang Kulit |
| Object Number | 29-91-114 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Java |
| Section | Oceanian |
| Materials | Hide | Bamboo | Pigment |
| Description | Tcharik Dewa (private secretary). |
| Height | 25.4 cm |
| Length | 46.8 cm |
| Width | 13.1 cm |
| Credit Line | Purchased from M. Lemaire Devries, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


