Core
69-16-40
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-40 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N9,W9.75 - in wall |
| Locus | IP House |
| Section | American |
| Materials | Obsidian |
| Description | Flakes driven off on diagonal and parallel to longitudinal axis. One side has concoidal fracture scar. |
| Length | 2.7 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.