Mallet Head
97-564-321
From: New Mexico | Upper Rio Grande River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-564-321 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | New Mexico | Upper Rio Grande River |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartzite |
| Description | Quartzite. Full, deep groove around center. |
| Length | 15 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Thickness | 9.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-564-321 - Old Museum Number | 20199 - ANSP Number | II 1445 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
