Scraper
22351
From: United States of America | Montana (uncertain) | Fort Peck Reservation (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 22351 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Yankton (uncertain) | Sioux (uncertain) |
| Provenience | United States of America | Montana (uncertain) | Fort Peck Reservation (uncertain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Bone | Metal | Rawhide | Sinew |
| Description | Hide scraper made from bone with a metal tip attached with sinew. Decorative rings are carved around the circumference of the handle, alongside alternating lines of dots. |
| Length | 27.8 cm |
| Width | 13.5 cm |
| Depth | 4.2 cm |
| Credit Line | Gift of Mary Yorke and Ellen McIlvaine Macauley, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




