Scraper
38-31-4
From: Australia | Tasmania | Near Hobart
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 38-31-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Australia | Tasmania | Near Hobart |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone |
| Description | Portion of cortex remaining on one side. Stone. Very slightly patinated. Fresh. Aurignacian affinities. |
| Height | 2.8 cm |
| Length | 4.4 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. K. O. Lange, 1938 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


