Mosaic Fragment
2016-13-1
From: Turkey (Country) | Antakya Province | Harbiye | Antioch-on-the-Orontes
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 2016-13-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Turkey (Country) | Antakya Province | Harbiye | Antioch-on-the-Orontes |
| Locus | House of the Boat of Psyches | Room 2 |
| Date Made | 3rd-4th century CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Stone |
| Description | This fragment of a floor mosaic depicts a peacock facing right with a branch in its claw. The peacock is composed of blue, grey, yellow, and white tesserae against a yellow background. A black border frames the bird. The peacock was a popular subject in Roman mosaics. |
| Length | 55.7 cm |
| Width | 26 cm |
| Depth | 5.5 cm |
| Credit Line | Gift of the American Philosophical Society, 2016 |
| Other Number | 2009.33 - American Philosophical Society |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




