| Object Number | 2014-13-40 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ethiopia |
| Section | African |
| Materials | Gourd | Wood | Iron |
| Description | Unpainted gourd with perforations, transfixed by handle with a platform where it enters bottom of vessel, and a cross iron nail in the tip |
| Height | 12 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Franklin Institute, 2014 |
| Other Number | L-222-40 - Old Loan Number | I-284 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




