Mosaic Fragment
2016-12-1
From: Turkey (Country) | Antakya Province | Harbiye | Antioch-on-the-Orontes
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 2016-12-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Turkey (Country) | Antakya Province | Harbiye | Antioch-on-the-Orontes |
| Locus | House of the Boat of Psyches | Room 9 |
| Date Made | 3rd-4th century CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Stone |
| Description | This fragment of a floor mosaic depicts a bird facing left with a branch in its claw against a yellow background. The bird is composed of blue, green, orange, and red tesserae. White tesserae frame the border of the panel. |
| Length | 37.8 cm |
| Width | 40.5 cm |
| Depth | 5.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Museum of Art, 2016 |
| Other Number | 1974-199-1 - Philadelphia Museum of Art Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




