Grooved Axe
97-563-10674
From: North America | United States of America | Pennsylvania
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10674 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Pecked | Smoothed |
| Description | Full groove; pecked; slightly smoothed at working edge which is narrow; butt triangular. |
| Length | 17.1 cm |
| Width | 9.4 cm |
| Thickness | 5.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10674 - Old Museum Number | 28733 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


