Carving
Shark
Curio
67-5-37C
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Natagera
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-5-37C |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Natagera |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Shell | Pigment |
| Iconography | Shark |
| Description | Carved shark on pedestal. Part of a curio carving consisting of this shark (iri sp.), holding in its open jaws a canoe (67-5-37A) with a man (67-5-37B) inside. Black, inlaid with triangular pieces of shell. Top fin, tip of tail fin, and tips of jaws broken off. Carved by Aiwosuga of Natagera village. |
| Height | 13 cm |
| Length | 45 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | William Kohler Expedition; William H. Davenport, 1967 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.