Coffin
32-42-127A
From: Egypt | Meydum
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 32-42-127A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Meydum |
| Locus | T345 |
| Period | Third Intermediate Period | Twenty-Second Dynasty |
| Date Made | 945 - 712 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Height | 50.8 cm |
| Length | 195.58 cm |
| Width | 53.34 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Meydum; Alan Rowe, 1932 |
| Other Number | 30-12-42 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.