| Object Number | 31-16-935 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Technique | Mould Made |
| Iconography | Seated Goddess |
| Description | Terra cotta. Seated goddess in pleated and flounced robe. Broken at arms. molded. Small base. |
| Height | 7.4 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Depth | 2.2 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
