House Post Part
67-5-132D
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-5-132D |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Pigment | Shell |
| Description | One of six detachable fins for Canoe House Post 67-5-132A. Triangular, painted black. |
| Length | 27.5 cm |
| Width | 7 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | William Kohler Expedition; William H. Davenport, 1967 |
| Other Number | P11 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.