Coffin Board
Coffin Lid
E16217.9
From: Egypt | El-Bersheh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E16217.9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Bersheh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | One of two boards composing the lid of the inner coffin of Ahanakht. |
| Length | 163 cm |
| Width | 30 cm |
| Thickness | 7 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1901 |
| Other Number | E16217B (lid) - Old Museum Number | E16217I - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
