Coffin Board
Base
E16217.7
From: Egypt | El-Bersheh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E16217.7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Bersheh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | One of two floor boards from the inner coffin of Ahanakht. |
| Length | 196 cm |
| Width | 24 cm |
| Thickness | 7 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1901 |
| Other Number | E16217A (box) - Old Museum Number | E16217G - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
