Coffin Board
Back
E16217.5
From: Egypt | El-Bersheh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E16217.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Bersheh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Upper portion of the back of the inner coffin of Ahanakht. The lower portion of the back is missing. |
| Length | 206 cm |
| Width | 29.5 cm |
| Thickness | 7.3 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1901 |
| Other Number | E16217A (box) - Old Museum Number | E16217E - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
