Coffin Board
Bottom
E16217.4
From: Egypt | El-Bersheh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E16217.4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Bersheh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Upper portion of the bottom, or foot end of the inner coffin of Ahanakht. The lower portion is missing. |
| Length | 60 cm |
| Width | 45 cm |
| Thickness | 7 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1901 |
| Other Number | E16217A (box) - Old Museum Number | E16217D - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
